Після старту нового ринку електроенергії ціна може неконтрольовано зрости — експерт

15.05.2019 16:39


З 1 липня має запрацювати новий ринок електричної енергії. Це може спровокувати неконтрольоване зростання ціни та фактично залишити споживачів без енергії.


Про це написав у колонці на ЕП голова Офісу ефективного регулювання Олексій Гончарук.


За його словами, після припинення повноважень НКРЕКП з цінового регулювання можливі два сценарії:


Оптимістичний сценарій — ціни зростуть на 30% від діючого на момент впровадження ринку рівня, тільки за рахунок зміни підходів до ціноутворення.


Песимістичний — на 250%, зважаючи на олігопольну структуру ринку, низьку еластичність попиту та досвід впровадження аналогічної ринкової моделі в постсоціалістичних країнах.


"Багато кого реалізація цього сценарію відкине за межу виживання", — прогнозує Гончарук.


Він стверджує, що на початку роботи нового ринку енергокомпанії будуть "прощупувати" еластичність попиту, підвищуючи ціну.


За словами Гончарука, на момент запуску нового ринку по факту є:


1) дві генеруючі компанії (ДТЕК та Енергоатом), які будуть контролювати ринок на фоні слабкого антимонопольного законодавства;


2) відсутність механізмів контролю та покарання за зловживання гравців ринку;


3) підвищення ризику колапсу галузі з відповідними наслідками для економіки країни.


Для вирішення проблем державі достатньо було створити справедливі правила гри і контролювати, щоб постачальники або генеруючі компанії не змовились між собою, зазначив Гончарук, пропонуючи способи реалізації цього:


- розбити існуючу олігополію, зокрема через розділення великих генеруючих компаній;


- привести нових сильних гравців, зокрема через відкриття повноцінного імпорту та інтеграцію з європейською енергетичною системою;


- створити сильний антимонопольний орган та незалежний регулятор, який здатен був би адекватно реагувати на порушення конкуренції.


Читайте колонку повністю: Український блекаут, або Скільки буде коштувати електроенергія після 1 липня


Нагадаємо:


На виконання зобов’язань України по Третьому енергетичному пакету ЄС в квітні 2017 року парламентаріями прийнятий закон "Про ринок електричної енергії".


Закон "Про ринок електроенергії" передбачає впровадження нової моделі ринку, що включає ряд сегментів: ринок двосторонніх договорів, ринок "на добу вперед", внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг.


Філія ДП "Енергоринок" — "Оператор ринку" — з 15 січня розпочала тестові операції з купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку.


В "Укренерго" також заявили, що ціни на електроенергію можуть вирости після запуску нового ринку.


Економічна правда


Джерело статті: “https://www.epravda.com.ua/news/2019/05/15/647814/”

Другие материалы в этой категории: Борис Ложкин — продать в кредит »